İphone 7 Şarj Sorunu (ÇÖZÜMÜ)

İphone 7 Şarj Sorunu (ÇÖZÜMÜ)

Apple ürünlerinden olan iphone 7 modelinde son zamanlarsa servisimizi meşgul eden arızalardan bir diğeri ise Şarj problemidir.Şarj probleminizi çözümlemek için önce telefonunuzun nasıl bir şarj problemi var onu tespit etmeniz gerekmektedir.Çünkü Şarj problemi Batarya,Şarj soketi,Şarj entegresi Hatta şarj aletinizden kaynaklı olabilmektedir.
Bu yazıda hepsini ele alarak doğru teşhis koymanızı sağlamayı amaçlıyoruz.

Gündelik telefon aktivitemizi etkileyen en büyük sorunlardan biridir şarj problemi bu sorun nedeniyle iletişimimiz kopar aniden şarj’ınız bitebilir hatta veya telefonumuz kapanıp sizi yarı yolda bırakabilir.Şimdi arıza tespitine geçelim.

Öncelikle sorununuzu tanımlayalım.Telefonunuzun tam olarak arızası ne ona bir karar verelim.

 1. Şarjınız aniden bitiyor veya 2-3 saat içersinde bitiyor şarj aletiyle mi geziyorsunuz?
 2. Cihazım şarj olmuyor.Şarj işareti çıkıyor dolmuyor mu? veya Hiç bir şekilde şarj olmuyor mu?

Evet artık arızanızın hangisi olduğuna karar verdiyseniz makalemizi ona göre okuyabiliriniz.Biz ilk olarak 1.seçeneği ele alıp daha sonrasında 2.seçeneği ele alacağız sabırlı olun sorununuz çözümsüz değil.

1.Şarjım Aniden Bitiyor

İphone 7 cihazlarda hata bütün akıllı cihazlar içinde geçerli bir durum olan bu pek can sıkıcıdır.Bu durum genel itibari ile %90 Batarya kaynaklı yaşanmaktadır.Örnek vermek gerekirse şarjınız %80’den bir anda %40’a veya herhangi bir değere ani olarak 10’arlı 20’şerli %50’li Düşüş yapıyor ise büyük bir olasılıkla bataryanızın değişmesi gerekmektedir.Batarya değişimi için detaylı yazımızı okumanızda fayda var.

İPHONE 7 Batarya Değişimi Fiyatı

2.Şarjım 1-2-3 Saat Girmiyor?

Buda bir diğer can sıkıcı durum olan şarjınızın saatlerce gitmesi gerekirken 1-2 saate bitmesi oldukça problem yaratan bir durumdur.Power bank veya şarj aletiyele gezmeyin makalemizi okumaya devam edin.

Bu durumda cihazınızın muhtemelen bataryası bozulmuş olmalı şarjınız aniden bitiyor veya 1-2 saat’e bitiyorsa bunun tespitini yapmak çok basit haydi beraber yapalım.

İlk olarak telefonunuzda şuraya girin;
Ayarlar – Pil – Pil Sağlığı

Evet.Pil sağlığını görüyorsunuz örnek resimde %87 görünmekte.Bu pil sağlığı ortalama bir pil sağlığıdır.Genel olarak %84’ün altı değişim gerektiren durumlar oluşturmaktadır.Zaten genelde %70’in altına indiği zaman pil sağlığı kısmında “servis” yazmakta servis yazıyor ise kesinlikle bataryanızı değiştirmeniz gerekmektedir.

Pil sağlığınıza baktınız fakat pil sağlığı %100 veya daha %90’lar da buna rağmen şarjınız 1-2 saate bitiyorsa muhtemelen cihazınız akım çekmektedir.Ve şiddetle muhtemeldir. cihazınız siz farkında olmadan uyku modunda çalışmaya çalışıyor.Normal şartlarda her akıllı cihaz için geçerli olan durum şudur.Uyku modunda bildirimler hariç akım cekmez cihazınız.Eğer bir sorun varsa bilinki cihaz akım çekecek ve cihazınızın şarjı çabucak bitecek.Bunun için servisimize gönderip ücretsiz arıza tespiti yapmanızı tavsiye ediyorum.

İphone 7 Şarj Olmuyor

Geldik iphone 7 cihazlardan şarj sorununu incelemeye burada sormamız gereken soru “Neden şarj olmuyor”.Hazırsanız birlikte bu soruyu telefonunuza soralım.Bakalım neden şarj olmuyormuş.( Bu sorularınızı sormadan önce yukarıda belirttiğimiz pil sağlığınızı %100 olarak var sayıp soruyoruz.%90nın altındaysa değiştirin bataryayı sonra bu soruları soralım cihazınıza.)

1.Şarj’a Takıyorum Çok Geç Doluyor.

Bu sorunun birden çok nedeni olabilir.Cihazınızı şarja taktığınızda şarj soketine 5v girip pil tırnaklarına kadar ulaşır.Pil tırnaklarında ölçüm aldığımız değerler genel olarak 3.5v ve 4.2v arasındadır.Sizin bataryanıza ulaşan bu değerler muhtemelen çok düşük olduğu için cihazınızın şarj’ı çok geç doluyor peki buna neden olan nedir?Şöyle:

 • Şarj Aleti
 • Batarya
 • Şarj soketi
 • Şarj Entegresi

2.Telefonum Şarj Olmuyor

Bu arıza telefonun hiç şarj olmamasını kapsıyor.Yani cihazınız açık olsa dahi şarj dolma işareti yok.Bu genelde şarj soketinden kaynaklanmaktadır.Eğer cihazınıza daha öncesinde bir tamir görmediyse şarj soketiniz bozulmuş olabilir veya şarj entegresinden kaynaklıda olabilir.
Tamir gördü mü? sorununda ki neden bazen işini iyi yapmayan tamirciler ne yazık ki batarya ve şarj soketinin koruyucu kafeslerini takmaya biliyor ve en ufak sarsıntıda batarya veya soketin bağlantı nokataları anakarttan ayrılıyor.

3.Şarjım 1’de kalıyor.Yükselmiyor.

Evet.Değişik bir durum gibi gelebilir kulağa şarj olmaya çalışan bir telefon fakat %1 den yukarı çıkmıyor.Bunun nedeni daha önce tamir mi gördü cihazınız evet mi cevabınız.Bataryanızı iyi oturtamamış arkadaş ve bataryanız yerinden çıkmış yüksek ihtimalle böyle yok hayır tamir görmedi mi cihazınız ozaman şarj entegresi arızalı olma olasığı var.

İphone 7 şarj entegresi bozulma sebepleri !

 • Cam entegre olması (Darbeye karşı dayanıksız)
 • Yan sanayi kalitesiz şarj aleti kullanımı.
 • Araç şarjında yoğun olarak kullanmak.
 • Cihazı devamlı şarj’da kullanmak.
 • Sıvı Teması

İphone 7 Şarj Entegresi Değişimi

Bu işlem evde yapabileceğiniz bir işlem olmamakla beraber her teknik servisinde yapabileceği bir işlem değil.Bizim bile zorlandığımız anlar olabilmekte mikroskop altında yapilan bir işlemdşr.İşlemleri sıralamak gerekir ise şöyle:

 • Anakart izole edilir(fazla ısı almaması için)
 • Şarj entegresi yerinden sökülür
 • Yüzey temizlenir ve kopuk hatlar tespit edilir.
 • Kopuk hatlar var ise yerine yeni hatlar çekilir.
 • Yeni orjinal şarj entegresi takılır.
 • Aktif Teste alınır

İPHONE   ürünlerinde uzman teknikerimiz tarafından öncelikli olarak ÜCRETSİZ arıza tespiti yapılır.Ardından ŞARJ ENTEGRESİ BOZUK olduğu tespit edilen telefonunuzun entegre değişimi işlemi başlar bu işlem ortalama 2saat ile 4saat arasındadır.Entegre Değişiminden sonra telefonunuz MP18 teste tabi tutulur.Her hangi bir sorun görülmez ise size teslim edilir.

MP18 TEST NEDİR?

 1. Görüntü testi
 2. Işık testi
 3. Dokunmatik hassasiyet testi
 4. Sensör testi
 5. Ahize testi
 6. Hoparlör testi
 7. Mikrofon testi
 8. Ön kamera testi
 9. Arka kamera testi
 10. Şarj testi
 11. Titreşim testi
 12. Çekim gücü testi
 13. Wifi testi
 14. Bluetooht testi
 15. Flaş testi
 16. Parmak okuma testi
 17. Tuş testleri
 18. Pil Testi

MİCROSPHONE ONARIM MERKEZİ İLETİŞİM

TEL:0212 506 0 605 GSM: 0544 154 24 24

Onarım merkezimiz Güngören Köyiçinde bulunmaktadır.Ziraat bankası ile halk ekmeği kulubesinin arasında bulunan ikinci Cep telefonu mağzasıdır.

Başka şubemiz yoktur.

Merkez mahallesi,Meydancık Sokak,Bulut Sitesi D Blok No:3J Güngören/İstanbul

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir